Een scherpe blik op hoe koloniale ideeën ons economisch denken tot vandaag vormen.
Klik op één van de tijden en koop je tickets:
Vandaag
Deelname
Gratis voor studenten (wo, hbo, mbo), scholieren en Radboud Reflectsabonnees.
€ 6,00 voor medewerkers van de Radboud Universiteit en Radboudumc en Alumni Benefit Card-houders
€ 8,50 voor anderen
Betaling gaat via iDeal. Mocht dit een probleem zijn, laat het Radboud Reflects weten: [email protected]
Een scherpe blik op hoe koloniale ideeën ons economisch denken tot vandaag vormen.
Vandaag
Een scherpe blik op hoe koloniale ideeën ons economisch denken tot vandaag vormen.
Hoe beïnvloedden westerse economische ideeën de koloniale blik, en wat kunnen we leren van samenlevingen die niet draaiden om winstmaximalisatie? Historicus Remco Ensel vertelt over de koloniale roots van ons economische denken en gaat daarna in gesprek met econoom André van Hoorn.
In de koloniën troffen Europeanen samenlevingen die op andere waarden waren gebaseerd dan competitie en groei. Dat leidde tot hardnekkige aannames: inwoners zouden lui zijn of geen ondernemingslust hebben. Ensel laat zien hoe dit beeld ontstond en hoe het nog steeds doorwerkt. Samen met Van Hoorn onderzoekt hij hoe diep de kapitalistische bril in ons wereldbeeld zit, en welke inzichten niet-westerse economieën ons vandaag kunnen bieden.
Remco Ensel is historicus aan de Radboud Universiteit, gespecialiseerd in cultuurgeschiedenis, wetenschap en collectieve ideeën over mens en samenleving. Een belangrijk deel van zijn onderzoek is gericht op de rol van cultuur in tijden van oorlog en massaal geweld. Daarnaast is hij senior onderzoeker op het gebied van antisemitisme bij het NIOD Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies. Recent verscheen zijn boek Kennis die knecht – Indonesië en de koloniale wortels van wetenschap (2025).
André van Hoorn is econoom aan de Radboud Universiteit en doet onderzoek naar ongelijkheid en sociaaleconomische interacties tussen verschillende sociale groepen. De focus ligt daarbij op mondialisering en identiteit, sociale normen en cultuur, en economische ontwikkeling.
1u 30m
1u 30m